poniedziałek, 9 marca 2015

Kakaowe pancakes

Pancakes - wspominałam wielokrotnie, że bardzo lubię. Zresztą tak jak wszystkie naleśniki i inne placuszki. Dopiero niedawno wpadłam jednak na pomysł, że wersja kakaowa musi być równie zjawiskowa co klasyczna. Postanowiłam czym prędzej się o tym przekonać i cóż... Miałam rację!
Nie, nie jadam takich śniadań na co dzień. Ale od czasu do czasu stosik puszystych pancakes polany odrobiną miodu tak mocno przemawia do mojej wyobraźni, że nie mogę się mu oprzeć! Wy zresztą też nie będziecie mogli, jeśli jesteście fanami czekoladowych smaków. Bo przecież zamiast miodu możecie zaszaleć i polać całość dodatkową porcją roztopionej czekolady. Czyż nie byłoby to istne niebo?

Składniki:
- 1 1/2 szklanki mąki
- 2 łyżki kakao
- 1/3 szklanki cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 szklanki maślanki
- 1/2 szklanki mleka
- 3 duże jajka
- 3 łyżki oleju
- 1/2 łyżeczki pasty waniliowej
- miód i orzechy włoskie na wierzch

W dużej misce wymieszać suche składniki, w drugiej wymieszać jajka, maślankę, mleko, olej i wanilię, wymieszać. Dodać mokre składniki do suchych składników i mieszać do połączenia.
Na rozgrzaną patelnię naleśnikową wylewać porcje ciasta. Gdy z wierzchu pojawią się pęcherzyki, przewrócić drugą stronę i smażyć do zezłocenia.
Podawać natychmiast polane miodem i posypane orzeszkami.

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
ZDJĘCIA I TEKSTY MOJEGO AUTORSTWA - CHYBA, ŻE ZAZNACZONO INACZEJ. LINKUJ, JEŚLI KORZYSTASZ. Obsługiwane przez usługę Blogger.