czwartek, 18 czerwca 2015

Butter Chicken z szafranowym ryżem

Butter chicken to jedno ze sztandarowych dań kuchni indyjskiej, którą osobiście lubię prawie tak bardzo jak kuchnię włoską. Potrawa składa się z kurczaka w aromatycznej marynacie oraz nie mniej aromatycznego sosu. Jego główny składnik stanowią przyprawy znane pod nazwą garam masala. Jest to kompozycja kilku składników (najczęściej w jej skład wchodzą: kmin rzymski, kolendra, pieprz, kardamon, liść laurowy, goździki, cynamon, chili, gałka muszkatołowa), które po uprażeniu na sklarowanym maśle, w kuchni indyjskiej nazywanym ghee, nabierają niesamowicie intensywnego aromatu. Prażenie przypraw to sekret każdego dobrego sosu typu curry, więc nie rezygnujcie z tego kroku.

Do kurczaka przygotowałam szafranowy ryż. Najlepiej nadaje się do tego mój ulubiony gatunek basmati, który zresztą jest najpopularniejszy w kuchni indyjskiej. Warto ugotować go moim sposobem, na sypko – zachowuje wtedy pełnię aromatu i jest naprawdę pyszny!

Nieraz już jadłam to danie w indyjskiej restauracji, więc z czystym sumieniem mogę przyznać, że moja wersja w niczym tamtym nie ustępuje. Jeśli Wy również jesteście fanami indyjskich klimatów, będziecie zachwyceni, że w zaledwie pół godziny można stworzyć w swojej kuchni coś równie pysznego.

Po przepis zapraszam na portal CODZISW.MENU

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
ZDJĘCIA I TEKSTY MOJEGO AUTORSTWA - CHYBA, ŻE ZAZNACZONO INACZEJ. LINKUJ, JEŚLI KORZYSTASZ. Obsługiwane przez usługę Blogger.