poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Krem z pieczonych pomidorów z serowo-czosnkowymi tostami

Latem warto korzystać z tych wszystkich dobroci Matki Natury, które cieszą nasze oczy na straganach. Wśród wszystkich pysznych warzyw i owoców typowo sezonowych, dostępnych tylko teraz, warto zwrócić uwagę także na pewnego niepozornego jegomościa – pomidora. W zasadzie mało kto zastanawia się, kiedy jest na niego sezon, bo można go kupić przez okrągły rok. Jednak pomidory, które dostaniecie teraz, nijak się mają do bezsmakowej zimowej wersji. Są słodkie, aromatyczne, pachną już z daleka. Właśnie z takich pomidorów robię najlepsze zupy-kremy (a poza sezonem używam pomidorów z puszki).

Dziś proponuję Wam krem z pomidorów pieczonych. Jest bajeczny, tak bogaty w smaku, że nie sposób się mu oprzeć. Do tego proponuję czosnkowe grzanki z serem – fantastycznie komponują się z gęstą zupą! Po takim obiedzie będziecie syci, ale nie przejedzeni. No i, na co mam szczerą nadzieję, także zachwyceni.

Przepis na http://codzisw.menu

2 komentarze:

  1. Pięknie się prezentuje. Zapraszam do dodania przepisu do mojej akcji Warzywa psiankowate 2015 :)

    OdpowiedzUsuń
  2. taki krem z pieczonym pomidorów to po prostu niebo w gębie! :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
ZDJĘCIA I TEKSTY MOJEGO AUTORSTWA - CHYBA, ŻE ZAZNACZONO INACZEJ. LINKUJ, JEŚLI KORZYSTASZ. Obsługiwane przez usługę Blogger.