czwartek, 24 lipca 2014

Chrupiące gofry

Kupiłam ostatnio porządną gofrownicę. Nosiłam się z takim zamiarem od dawna, nigdy jednak nie znajdowałam pretekstu, aż w końcu gdy się pojawił, wybrałam ten idealny model i kilka dni później cieszyłam się nowym sprzętem w mojej kuchni. Miałam obawy, że skończy jak wiele innych tego typu, zapomniany po pierwszych kilku użyciach, odstawiony gdzieś na najwyższą półkę. Ale nie zanosi się na to, bo gofry to coś, co na stałe zagości w moim repertuarze!
Metodą prób i błędów udało mi się ustalić, które ciasto na gofry odpowiada mi najbardziej, więc oto macie moją ulubioną wersję. :-)

Składniki (na ok. 18 gofrów):
- 4 jaja
- 3 szklanki mąki
- 1 kopiata łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 szklanki cukru
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- 1 1/2 szklanki wody
- 1/2 szklanki mleka
- 1/2 szklanki oleju

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywno z solą. Żółtka zmiksować z cukrem, wodą, mlekiem i olejem. Dodać mąkę i proszek do pieczenia, ponownie zmiksować. Na koniec wmieszać łopatką pianę z białek.
Ciasto odstawić na czas nagrzewania się gofrownicy. Piec do zezłocenia, studzić na kratce. Podawać z ulubionymi dodatkami.

2 komentarze:

  1. Ja również kupiłam ostatnio nową gofrownicę, te gofry wyszły świetnie

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze gofry jadłam nad morzem, bo tam smakują najlepiej. Ale jak oglądałam blogi kulinarne i widziałam te wszystkie ładne zdjęcia to zdecydowałam, że muszę sobie kupić takie urządzenie. Wybór padł na gofrownicę dezal 301.5. Jestem zadowolona z zakupu, a gofry robię chociaż raz w tygodniu i chyba to szybko mi się nie znudzi :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
ZDJĘCIA I TEKSTY MOJEGO AUTORSTWA - CHYBA, ŻE ZAZNACZONO INACZEJ. LINKUJ, JEŚLI KORZYSTASZ. Obsługiwane przez usługę Blogger.