środa, 16 października 2013

Sałatka Caprese

Klasyczna caprese to chyba najpopularniejsza włoska sałatka - w końcu jej barwy odzwierciedlają flagę Włoch. Ta pyszna przekąska zachwyca prostotą wykonania i świetnie skomponowanymi smakami. Najlepsza jest oczywiście ze świeżych, wysokiej jakości składników. Soczyste, pełne aromatu pomidory, delikatna mozzarella (u mnie najlepsza z możliwych - mozzarella di bufala campana, z mleka bawolic) i dopiero co zerwana z krzaczka bazylia, a wszystko to okraszone doskonałą oliwą z oliwek, solą morską i świeżo mielonym pieprzem. Nie wiem jak Wy, ale ja ją uwielbiam! Warto wypróbować, póki wciąż jeszcze można kupić smaczne pomidory. :-)

Składniki:
- 3 średnie pomidory
- 2 kulki mozzarelli
- garść listków bazylii
- dobrej jakości oliwa z oliwek
- sól, pieprz, odrobina suszonego oregano

Pomidora i mozzarellę pokroić na mniej-więcej półcentymetrowe plastry. Plastry ułożyć na talerzu naprzemiennie z listkami bazylii. Tradycyjnie sałatkę układa się w kształt koła. Całość skropić oliwą z oliwek, doprawić solą, pieprzem i oregano. Podawać z pieczywem.

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
ZDJĘCIA I TEKSTY MOJEGO AUTORSTWA - CHYBA, ŻE ZAZNACZONO INACZEJ. LINKUJ, JEŚLI KORZYSTASZ. Obsługiwane przez usługę Blogger.